БЛОГИ
ПО ТЕМІ
АКТУАЛЬНО

Позиція США постійно викликає подив - Der Spiegel

08.03.2015, 23:00 · Категорія: Політика  
Версія для друку

По кризі на Україні Обама підтримує курс Меркель, однак прихильники жорсткої лінії у Вашингтоні розпалюють конфлікт з Москвою. Насамперед цим займається головнокомандувач силами НАТО в Європі. Берлін незадоволений.

Середа минулого тижня на сході Україні: сьогодні в цьому кризовому регіоні так тихо, як вже давно не було - бої між українською армією і проросійськими сепаратистами в основному припинені, відводяться перші важкі озброєння. Припинення вогню, про який домовилися в Мінську, виконується не повністю, але воно діє.

У той же самий день у Вашингтоні 59-річний генерал Філіп Бридлав (Philip Breedlove), головнокомандувач силами НАТО в Європі, з'являється перед пресою. Путін, каже він, в черговий раз збільшив свою військову присутність на сході України - російський президент діє на Донбасі «з допомогою більш тисяч бойових машин, російських бойових частин і артилерійських дивізіонів». Висновок Бридлава: «Ситуація зараз не поліпшується, вона з кожним днем стає все гірше».

У Берліні всі перебувають у повній розгубленості. Незрозуміло, про що говорить Бридлав. В черговий раз федеральний уряд, спираючись на дані Федеральної розвідувальної служби БНД, не поділяє оцінку Верховного головнокомандувача об'єднаними збройними силами НАТО в Європі.

Все відбувається за одним і тим же шаблоном: ось вже протягом декількох місяців Бридлав висловлює свою думку з приводу російських дій на сході України. Зосередження військ на кордоні, накопичення військової техніки, уявні колони російських танків. Кожен раз вказані Бридлавом цифри виявляються помітно вище оцінок інших партнерів по НАТО. І таким чином його слова грають на руку прихильникам жорсткої лінії в американському Конгресі.

Федеральний уряд стурбований. Не хочуть американці перешкодити реалізації очолюваних Меркель європейських посередницьких зусиль на Україні? У Відомстві федерального канцлера говорять про «небезпечної пропаганді». Міністр закордонних справ Франк-Вальтрер Штайнмайер нещодавно був змушений обговорити поведінку Бридлава з генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.

Однак не тільки невтомний головнокомандувач силами НАТО викликає роздратування. Ті ж самі почуття викликають і інші дійові особи - в першу чергу, відповідальна за європейські справи і глава управління американського Держдепартаменту Вікторія Нуланд (Victoria Nuland). Все це сприймається європейцями як заважає фактор у процесі здійснюваного пошуку дипломатичного вирішення конфлікту на Україні. Мета цих людей: постачання зброї на Україну. При цьому вони розуміють, що їх підтримує республіканська опозиція, а також потужні сили в таборі демократів.

На цьому тлі президент Барак Обама виглядає як «останній справжній чоловік» (last man standing). Він підтримує дипломатичні зусилля Меркель. Але одночасно він не перешкоджає тим силам, які посилюють напруженість у відносинах з Росією і хочуть постачати зброю на Україну. Активні дії Бридлава узгоджені з Білим домом і Пентагоном, кажуть у Вашингтоні. Цей генерал виконує роль супер-яструба, який повинен чинити тиск на стриманих трансатлантичних партнерів.

Політична робота за переконання і військова пропаганда при цьому діють рука об руку. У Відомстві федерального канцлера постійно виникає здивування, коли НАТО під керівництвом Бридлава звертається до громадськості із сенсаційними повідомленнями про переміщення російських військ і танків на Україні. Ні експерти з Росії, ні аналітики Федеральної розвідувальної служби не сумніваються в тому, що Москва підтримує у військовому відношенні проросійських сепаратистів, і це, безсумнівно, частково може довести БНД, ґрунтуючись на наявних розвідувальних даних.

Але Берлін турбує, перш за все, характер повідомлень, який використовує головнокомандувач Бридлав. За допомогою частково неправдивих, частково перебільшених даних НАТО, а разом з нею і весь Захід, ризикує втратити довіру, попередив нещодавно один високопоставлений чиновник в ході обговорення ситуації на Україні.

Прикладів такого роду безліч. Близько трьох тижнів тому, якраз під час проведення мінського саміту, з українських військових кіл надійшли дані про те, що росіяни нібито під час цього дипломатичного марафону переправили в Луганськ через пункт Ізварине 50 танків і десятки реактивних пускових установок. А за день до цього американський генерал Бен Ходжес (Ben Hodges) повідомив про те, що на сході України «російські війська беруть безпосередню участь у бойових діях».

У Берліні терміново звернулися до БНД за оцінкою цих повідомлень. На її знімках із супутників можна було розрізнити лише кілька бронетранспортерів. Навіть ті американці, які щодня надають БДН оперативні зведення, були набагато стриманішою у своїх оцінках, ніж можна було собі уявити на підставі зроблених заяв. Яким чином цей генерал прийшов до таких висновків, «залишається до сьогоднішнього дня загадкою», зазначив один зі співробітників Федеральної розвідувальної служби.

«Німецькі служби оцінюють існуючі загрози, в цілому, набагато більш стримано, ніж американці, підкреслює міжнародний військовий експерт в Києві. На початку кризи цей генерал оголосив про те, що росіяни підтягнули до кордонів України 40 тисяч осіб. Він говорив про те, що в будь-який момент Москва може ввести свої війська на територію сусідньої країни. Положення, за його словами, було «неймовірно тривожне».

Однак співробітники розвідок країн НАТО категорично відкидали подібний сценарій. Російські війська, за їх оцінкою, ні за своїм складом, ні за озброєння для такого нападу «не підходили».

Експерти спростували оцінку Бридлава майже по кожному пункту: не 40 тисяч людей були зосереджені біля кордону, а менше 30 тисяч, а, можливо, навіть менше 20 тисяч. Більша частина озброєнь перебувала там ще до початку конфлікту. Крім того, була відсутня логістична підготовка для атак, в тому числі центр закладів бойових дій.

Бридлав постійно призводить неточні, суперечливі і навіть помилкові дані. 18 листопада він сказав в інтерв'ю газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung про те, що на сході України нібито присутні «регулярні частини російської армії». Через день у інтерв'ю порталу Stern.de він зазначив, що мова йде не про бойових підрозділах, а «передусім про інструкторів і радників».

Спочатку він повідомив, що їх кількість варіюється в діапазоні від 250 до 300», а потім «від 300 до 500». Якийсь час в НАТО говорили про одну тисячу чоловік.

Бридлаву вигідно те обставина, що у НАТО немає своєї власної розвідувальної служби, і тому Альянс в цьому відношенні залежить від даних, одержуваних американцями і німцями. А розвідувальні служби цих країн поставляють широкий набір інформації, якою може користуватися Верховний головнокомандувач силами НАТО в Європі.

12 листопада під час свого візиту в Софію Бридлав повідомив про те, що в останні дні «було помічено, як на територію України вторглися, насамперед, танки, артилерійські установки, зенітно-ракетні комплекси, а також бойові підрозділи», тобто саме так, як це, за його словами, «повідомляє ОБСЄ». Однак представники ОБСЄ спостерігали колони всередині території східної України, і в їхньому повідомленні не було мови про вторгнення з території Росії бойових підрозділах.

Бридлав наполягає на своїй думці. «Я підтверджую всі висловлювання, які я зробив під час кризи на Україні, - написав Верховний головнокомандувач в редакцію журналу Spiegel у відповідь на спрямований список його спірних висловлювань. За його словами, можна очікувати, що оцінки Розвідувального центру НАТО, що спрямовується 33 членам Альянсу і партнерським державам, не завжди збігається з оцінками окремих країн. «Це нормально, що не всі поділяють мої оцінки», - зазначив Бридлав.

Стратегія НАТО полягає в тому, щоб надавати точну та актуальну інформацію про поточні події, - підкреслив Бридлав. - Наш альянс заснований на фундаментальних цінностях свободи і демократії, і тому наша відповідь на пропаганду не може представляти собою більше пропаганди». Відповіддю може бути тільки правда, - підкреслив Бридлав.

Останнім часом федеральний уряд намагається через Брюссель надати вплив на Бридлава. Протягом останніх кількох тижнів були проведені відповідні бесіди. І в політичній штаб-квартирі НАТО в Брюсселі багато роздратовані висловлюваннями верховного головнокомандувача. У вівторок минулого тижня виступи Бридлава стали офіційною темою обговорення на щотижневому сніданку Ради НАТО. На ньому відразу кілька послів піддали критиці Бридлава і висловили своє здивування з приводу деяких заяв верховного головнокомандувача.

У федеральному уряді побоюються того, що висловлювання Бридлава можуть підірвати довіру до Заходу. За російську пропаганду слід відповідати не власною пропагандою, «а аргументами, гідними правової держави», кажуть урядовці. При цьому звертає на себе увагу той факт, що Бридлав часто надає свої дані в той момент, коли в складних переговорах про мирне врегулювання робиться крок вперед. На думку співробітників федерального уряду, що Німеччина повинна бути впевненою в тому, що партнери по Альянсу підтримують зусилля, спрямовані на досягнення миру.

Серед німецьких політиків, які займаються питаннями зовнішньої політики, Бридлав має репутацію підбурювача. «Я б хотів, щоб Бридлав з політичних питань висловлювався б розумно і стримано, - каже представляє партію СДПН політик Нільс Аннен (Niels Annen). - Замість цього він кожного разу повідомляє про новому російському настання в той момент, коли, на нашу думку, є підстави для обережного оптимізму». Цей політик незадоволений також і тією інформацією, яка надходить з Брюсселя. «Ми, депутати, неодноразово були здивовані повідомленнями про уявних пересування армійських підрозділів, які не збігалися з наявною у нас інформацією».

Тиск на Обаму як з боку республіканської опозиції, так і з боку свого власного табору є досить потужним. Якщо припинення вогню на сході Україні не буде зберігатися, то буде складно відмовити Києву в постачаннях так званого оборонної зброї - це буде означати значне загострення українського кризи. З Москви на цей випадок приходять вже відверті погрози. «Будь-які поставки зброї Києву призведуть до ескалації і підриву європейської безпеки», - наголосив у середу в інтерв'ю газеті «Комсомольская правда» секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Катинь: правда, яку складно прийняти росіянам

Хоча президент Обама вирішив надати шанс європейської дипломатії, такі як яструби Бридлав або Вікторія Нуланд вже працюють над тим, щоб підготувати ґрунт для поставок озброєнь. «Ми можемо боротися проти європейців, боротися з ними в області риторики», - сказала Нуланд на початку лютого на закритій зустрічі американців з приводу Мюнхенській конференції з безпеки.

Це була саме та зустріч, про яку пізніше повідомив портал Bild.de та зустріч, на якій Нуланд назвала поїздку федерального канцлера до Путіна «московським собачим маячнею Меркель». Не дивно, що в Берліні створюється враження, що значні сили у Вашингтоні працюють як раз проти європейців. Після візитів американських політиків і військових в Київ в Берліні регулярно звертають увагу на те, що українські партнери по переговорам несподівано починають виступати з абсолютно інших позицій, і ведуть себе значно більш войовничо і оптимістично щодо того, що українські збройні сили здатні військовим шляхом вирішити на свою користь цей конфлікт. «Після цього нам доводиться з великими труднощами повертати українців на шлях переговорів», - підкреслюють в Берліні.

Нуланд, яка у випадку перемоги республіканців на майбутніх у наступному році виборах розглядається як кандидат на посаду держсекретаря, є рушійною силою американської політики щодо України та Росії. Вона ніколи не приховувала - «я люблю цю країну» - свого емоційного ставлення до Росії. Її дідусь і бабуся з Бессарабії, яка тоді була частиною царської імперії, емігрував у Сполучені Штати. Нуланд побіжно говорить по-російськи.

Цей високопоставлений дипломатичний працівник діє досить прямолінійно. Вона може бути різкою, цікавою, але також і недипломатично. Іноді це цілком виправдано. Поваленого українського президента Віктора Януковича вона в прямому сенсі шантажувала, намагаючись уникнути великого кровопролиття на Майдані, згадує колишній прем'єр-міністр Микола Азаров. «Ніякого насильства по відношенню до демонстрантів, інакше - повалення», сказала йому Нуланд. Вона погрожувала прийняти «жорсткі економічні і політичні заходи не тільки проти України, а й проти її керівництва». Ось що це означало, якщо говорити відкритим текстом: у тому випадку, якщо Янукович застосує силу проти Майдану, інформація про його гроші і гроші його оточення, що зберігаються за кордоном, стане відома громадськості.

Зі свого презирства до слабеньким європейцям - «До біса собачим Євросоюз» (Fuck the EU) - Нуланд взагалі не робить секрету. Її чоловік, неоконсервативний інтелектуал Роберт Кейган (Robert Kagan), є автором тези про те, що американці це вихідці з Марса, тоді як європейці - з Венери, тобто вони не хочуть вірити в те, що справжня безпека залежить від військової сили.

Для досягнення мети, пов'язаної з поставками зброї на Україну, Нуланд і Бридлав діють спільно. У перший день роботи Мюнхенській конференції з безпеки вони зібрали представників американської делегації і за закритими дверима пояснювали їм, що потрібно робити з європейцями для того, щоб зламати їх запеклий опір щодо поставок зброї Києву. На шостому поверсі готелю Bayerischer Hof саме Нуланд початку відповідне повчання. «Ви повинні пояснити європейцям, що Росія постачає все більше наступальної зброї, тоді як ми хочемо допомогти українцям захиститися від цих систем», - сказала Нуланд. - Мова йде про оборонні озброєння, але при цьому деякі з яких можуть бути смертельними».

Бридлав виклав деталі військового характеру. Надання допомоги у вигляді сучасних видів озброєнь необхідно, в іншому випадку ні санкції, ні дипломатичний тиск не принесуть ніякого результату, підкреслив американський генерал. «Якщо ми зможе підвищити для Росії ціну на більш бою, то інші кошти можуть знову стати більш ефективними, і тому ми повинні це зробити», - додав він.

У Берліні єдина позиція Заходу щодо Росії завжди вважалася умовою для успіху мирних зусиль. Поки цей фронт ще тримається, однак суперечка ведеться принциповий: може дипломатія бути успішною без військової загрози? До цього слід додати різні цілі трансатлантичних партнерів: у той час як німецько-французька ініціатива спрямована на те, щоб стабілізувати ситуацію на Україні, для яструбів з адміністрації Сполучених Штатів мова йде про Росію. Вони хочуть обмежити вплив Росії в цьому регіоні, а також дестабілізувати режим Путіна. Їх заповітна мрія - зміна режиму в Росії.

На заході України, недалеко від польського кордону, розташований величезний військовий полігон " Яворів. У радянські часи він входив у склад західного військового округу Радянського Союзу, а з 1998 року там проходять спільні навчання українських збройних сил зі збройними силами Сполучених Штатів і НАТО. Яворів - це те місце, де американські солдати в майбутньому мають намір навчати солдатів Національної гвардії вести боротьбу проти сепаратистів. Згідно з планом Пентагону, саме там американські офіцери повинні навчити українців користуватися американськими радарами для виявлення місць розташування артилерійських установок. Так, принаймні, сказав генерал Ходжес, командувач американськими сухопутними силами в Європі.

Насправді це навчання повинно було початися в перших числах березня. Однак реалізація цих планів була зупинена президентом Обамою. Спочатку треба дати шанс припинення вогню, про яку вдалося домовитися в Мінську. Тим не менш, яструби впевнені в тому, що вони скоро будуть на крок ближче до своєї мети. У вівторок Ходжес під час свого виступу в Берліні сказав, що, згідно з його очікуванням, навчання українських солдатів почнеться ще в цьому місяці.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Підписатись не коментуючи
E-mail:
  Додавання коментаря:

Підписатись на коментарі по e-mail
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 


Останні новини

15:35
У США скорочують чисельність особового складу армії
15:33
ЗСУ знищують російські літаки
15:30
путін продовжив свої ядерні погрози
15:28
У Чорному морі стався землетрус
15:26
СБУ викрили ще одну поплічницю рф
15:23
США твердо підтримують суверенітет Молдови
15:21
Демченко повідомив про обстановку у білорусі
15:18
Між Зеленським та Залужним не було конфлікту - Буданов
15:15
Прем'єр Швеції прокоментував погрози рф
15:11
МО провело аудит у військових частинах
22:00
Скільки чоловіків готові йти у ЗСУ
20:56
Скільки контейнерів зі зброєю Пхеньян відправив до рф
20:50
Буданов не сумнівається у нашій перемозі у війні
19:35
рф атакувала керованими авіабомбами Куп'янськ
19:21
Війна змінила відносини рф з країнами пострадянського табору
18:41
СБУ на Харківщині зловила на гарячому агентку рф
18:38
Окупанти вкотре атакували Одесу дронами
18:34
Що відомо про похорон Навального
18:32
рф готується до вторгнення Китаю
18:29
Київ ухвалив домовленості з державами Західних Балкан
23:00
У Байдена закликали Конгрес негайно ухвалити закон по Україні
22:00
Буданов колись був у ЦРУ
21:00
Франція заявила про створення ракетної коаліції
20:00
Кабмін оновив керівництво НАЗК і ДСНС
19:00
Закон про мобілізацію засипали правками
18:00
У ЗСУ розповіли, як нарахували понад 400 тисяч втрат серед росіян
17:00
Дуда підсумував зустріч ініційовану Макроном
16:00
СБУ повідомила про нову спецоперацію росіян
15:00
Байден взявся вирішувати українське питання
14:00
Розвідка спрогнозувала промову Путіна
17:50
СБУ нейтралізували агентурну групу ФСБ
17:46
Снарядний голод на Куп'янському напрямку зменшився
17:44
Росіяни здійснили комбіновану атаку на Дніпро
17:43
Суд узяв під варту Пашинського
17:23
Війна в Україні не закінчиться швидко - Павел
17:21
У Києві перебуває прем'єр-міністр Болгарії
17:16
Україна наздогнала рф по виробництві дронів
17:14
ЦРУ підтримує в Україні секретні бази
17:00
ЗМІ рф не коментували роковини війни
16:54
ГУР знає результати виборів президента рф
23:00
Буданов передбачає крах Кримського мосту
22:00
Зеленський розровів про амбіції Путіна
21:23
Зеленський назвав втрати ЗСУ на війні
21:00
Зеленський прокоментував невдалий контрнаступ
20:26
Російські загарбники атакували Україну дронами
20:24
Зеленський не бачить ймовірності переговорів з путіним
20:21
Буданов прокоментував загрозу наступу з півночі
20:19
Україна має потужний план на 2024-й - Умєров
20:17
ЄС планує поставити Україні снаряди
20:15
Сирський і Умєров відвідали передову
15:08
В Україні вносять правки в новий закон про мобілізацію
15:03
Столтенберг прокоментував надання зброї Україні
14:59
рф компенсувала втрати шляхом мобілізації
14:53
Україна ніколи не буде перемогою рф - Байден
14:48
Іран заперечує відправку ракет в рф
14:45
Зеленський планує поїздку у Вірменію
14:44
Делегація українського уряду прибула на українсько-польський кордон
14:41
ВР ухвалила закон про доброчесне лобіювання
14:39
Урсула фон дер Ляєн приїхала до України
14:36
Світові лідери звернулися зі словами підтримки до українців
17:17
Зеленський прокоментував корупцію в українській владі
17:10
США оголосили новий пакет санкцій проти рф
17:04
Прем'єр-міністр Данії відвідала Львів
16:58
Вірменія призупинила свою участь в ОДКБ
16:52
рф атакувала Україну дронами
Escort Manavgat Serik Escort
canli bahis siteleri rulet siteleri bahis siteleri yeni giris deneme bonusu veren siteler casino siteleri bahis siteleri free spin veren siteler deneme bonusu veren slot siteleri
РЕКЛАМНІ ПОСИЛАННЯ
    Адмін-панель
     + Реєстрація
     + Відновити пароль?