Військовий експерт: Путіну не потрібен Донбас

28.01.2015, 19:00 · Категорія: Політика  
Версія для друку

Президенту Росії Володимиру Путіну не потрібен Донбас, і ніяка інша частина території України його не цікавить. Мета РФ - контроль над Києвом, придбання права вето щодо всіх рішень українських властей, які теж повинні розуміти і берегти інтереси Кремля.

Про стратегічні плани Москви у війні з Україною розповів російський військовий експерт, журналіст «Нової газети» Павло Фельгенгауер.

- Павло, наскільки ви вважаєте можливим відкрите повномасштабне вторгнення Росії на Україну, офіційне оголошення війни?

- Ймовірність подальшої ескалації, звичайно, є. Але вона носить виключно імовірнісний характер, тобто поки цього, швидше за все, не відбудеться, а далі, до літа, ймовірність буде наростати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кум Путіна веде переговори від імені України

Тут треба розуміти, які стратегічні цілі Росії. А вони зараз цілком зрозумілі - це зміна режиму в Києві. Крім того, потрібно змінити правлячу коаліцію, в якій є «партії війни», не влаштовують Росію - «Народний фронт» з Яценюком, Турчиновим - вони - погані хлопці, їх взагалі треба усунути.

Путіну не подобається коаліція, але справа не тільки в ній. Москву цікавить конституційна реформа на Україні, яка буде гарантувати те, що Росії потрібно, а саме невходження України в західні організації та спілки, режим неприєднання, який буде гарантовано конституційно. Росії цікава така державна організація України, щоб у проросійських сил було право вето.

Москву цікавить контроль над усією Україною, яка повинна стати країною з обмеженим суверенітетом, домініоном, щоб гарантувати, що вона ніколи не вступить в НАТО і в ЄС

А власне українська територія як така якісь шматки (Слов'янськ або Маріуполь) Москви ніяк не цікавлять, їй шматки територій не потрібні. Мова взагалі не йде про Донбас, Крим - це інша справа, він стратегічно дуже важливий з ряду причин, але з московської точки зору, питання Криму закрито, тому мова про приєднання інших частин території України не йде.

А ось Донбас стратегічного значення не має практично ніякого. Москву цікавить не стільки Донбас, скільки Київ, і певний контроль над усією Україною, яка, загалом-то, повинна стати країною з обмеженим суверенітетом, домініоном, щоб гарантувати, що вона ніколи не вступить в НАТО, Європейський союз і взагалі, щоб у західно-атлантичної інтеграції її не було.

І для цього будуть застосовуватися різні заходи тиску на Україну: військові, політичні, економічні з метою дестабілізувати ситуацію і змінити режим. Тому, якщо до влади в Києві прийдуть більш радикальні сили, ніж зараз, - це теж добре. Тому що тоді європейцям можна буде сказати: «Бачите, на Україні правлять фашисти, ми ж вам говорили».

Якщо вдасться завести Україну в політичну кризу, і там прийдуть до влади радикали, - це нічого. Тому буде тривати таке військове тиск, в тому числі, такого характеру, як з донецьким аеропортом. У нього практично ніякого військового значення, але основна мета-викликати розчарування народу, оскільки «кіборги» стали символом боротьби українців - треба було їх принизити.

Розраховували, що це викличе реакцію у Києві, можливо, політичну дестабілізацію, можливо, навіть зміну режиму. Якщо ні, то будемо далі пхати, потім, може бути, зупинимося, подивимося, що виходить, потім знову, але тиск це рано чи пізно може привести і до більш серйозної дестабілізації.

- На вашу думку, чому Київ так довго намагався утримувати донецький аеропорт, якщо в ньому не було стратегічного значення?

- Аеропорт сам по собі має для України символічне значення, це символ спротиву.

- Ви сказали, що Росія хоче поміняти на Україні владу. Чи є якесь конкретне обличчя, яке Росії хотілося б поставити на чолі України? Повернути Януковича чи є хтось інший?

- Ні, про Януковича розмови немає взагалі, це безумовно. Були сподівання, що Порошенко зрозуміє та усвідомить, і з ним можна буде домовитися. Але для цього його спочатку треба політично ізолювати, і поставити в досить безвихідне становище, інших зараз особливо не розглядають.

Але, як кажуть, побачимо. Як було під час війни Росії в Чечні - повоювали, потім знайшли Кадирова (Ахмата Кадирова - першого президента Чеченської республіки. - прим. авт.), потім сина Кадирова (Рамзана Кадирова - чинний глава Чечні. - прим. авт.), в Грузії знайшли Іванішвілі, який там у свою чергу знайшов якихось інших людей для того, щоб змінити Саакашвілі. Завжди хто-небудь знаходиться. Сподівалися, що Порошенко усвідомлює, але не усвідомлює, значить, когось ще пошукаємо. Може бути, серед олігархів.

- А чи є у Росії час на очікування і пошуки, адже РФ нині перебуває у стані економічної кризи, і режим Путіна може захитатися?

- Зараз ніхто не може точно сказати, що захитається і коли. Взагалі, такі війни (такий конфлікт, як на Донбасі, коли воюють, так би мовити, за дорученням треті особи, називається проксі-війною) можуть тривати довго, як це було у В'єтнамі, Афганістані - десятиліття.

Інше питання: як і коли почне хитатися путінський режим, в результаті економічної кризи. Поки у нас криза фінансова, який тепер вже наростає і переходить в економічну.

Так, можуть бути серйозні проблеми... Логістика абсолютно не готова, в тому числі, логістика Москви до того, що нас чекає. Ніхто не знає, звичайно, коли, але соціальний вибух може статися, можуть початися неприємності і в Москві, і в містах, де можуть закриватися підприємства.

Але це, скоріше, може тільки загострити ситуацію. Тому що тоді з'явиться реальний стимул для того, щоб посилити конфлікт із Заходом і з Україною, щоб мобілізувати громадську думку в Росії для того, щоб відвернути його від того, що картопля коштує в Москві вже 80 рублів за кілограм, а до квітня, може бути, буде 150-200 рублів.

- Можливо спрогнозувати дії Заходу, якщо Росія піде на подальшу військову ескалацію, піде на Київ?

- Зараз я не думаю, що буде негайна ескалація, буде, швидше за все, тиск, ми будемо пхати Київ і чекати, поки він впаде, щоб там щось сталося.

Звичайно, ось ці «ополченці» так звані, бойовики взагалі перемир'я ніколи і не хотіли, вони хотіли б рухатися далі, їм зараз дали «зелене світло» нападати, і тому у них є повна гарантія від Росії, що потерпіти поразку вони не можуть.

Якщо їм вдається якогось успіху досягти, то добре, якщо навпаки - отримують по зубах - то тоді Путін не допустить їх розгрому, і він про це прямо сказав. Тобто коли їм буде ставати погано, то тоді, як під Иловайском або Савур-Могилою, втрутяться регулярні російські частини і загибелі їх врятують. Тому у бойовиків-ополченців немає жодного сенсу і стимулу підтримувати мир.

Але повномасштабна військова операція, коли атака буде проходити не тільки на Донбасі, але від білоруського кордону до моря, за участю сотень тисяч людей - зараз таке не проглядається, так і час, загалом-то, не підходяще. Ближче до літа ймовірність такої штуки може бути більше.

- Чи можна очікувати реального втручання Заходу?

- Буде, напевно, допомога якусь надавати, можливі подальші санкції досить серйозні - у них там, в загашнику, є серйозні речі, які можуть перекрити Росії і російській банківській системі кисень. Так що там багато чого є, але в Росії поки сподіваються, що якось удасться про щось домовитися, що якось це все буде мляво, в тому числі і з боку Заходу.

- Як би ви оцінили дії українських властей з військової точки зору? Відмова від введення військового положення, постійне прагнення до переговорів і перемирью - наскільки це правильно з вашої точки зору?

- Застосовувати будь-які рішучі дії було безглуздо, тільки підставилися в результаті, тому що було зрозуміло, що Росія не допустить розгрому «ополченців» на Донбасі. І чим більше українські війська тиснуть, тим сильніше вони отримають потім відповідь, а для конфронтації з Росією вони не підготовлені.

Так, помилки є, і досить серйозні - генерали у вас погані. Офіцери - по-різному. Доброго солдата можна підготувати за 8 місяців, можна і швидше, але за 8 місяців ізраїльська армія готує першокласного бійця. А ось комбата виховують 10 років, хорошого комбрига виховують 15 років, а погані генерали, погані комбати і погані комбриги робляться швидко, ось власне це у вас вийшло, і тому вилазять помилки то тут, то там.

Люди просто не вміють робити свою справу. Генерали в основному все життя прослужили, перекладаючи папірці, і нічого більше - от і не вміють. В принципі, потрібно організувати курси з західної допомогою, вчитися, сучасна війна дещо відрізняється від того, що вони намагаються зробити на Донбасі. Ну і, звичайно, потрібні засоби зв'язку, потрібні безпілотники сучасні. Потрібно взагалі, звичайно, розуміти, що ти робиш.

В обороні, начебто, українські війська досить наполегливо тримаються, а от наступальні операції ефективно проводити не вміють зовсім.

- У нас ще кажуть, що проблема у продажності генералів...

- Ні, основна проблема не продажність, а в тому, що вони просто не вміють робити свою справу. І це не дивно, тому що хорошого генерала виховують довго в хороших арміях, як ізраїльська, наприклад. На це йде десь років 15-20. І строгий відбір там, далеко не всі офіцери до генералів і до адміралів дослуживаются. І потрібно, щоб вони постійно навчалися, спочатку вчишся, потім служиш, потім знову навчаєшся, знову служиш, знову вчишся і т. д. За тобою дивляться, ти служиш на різних посадах, таким чином і проходить відбір, і тоді виходить хороша військова еліта, і то бувають всякі накладки, навіть в цих арміях.

А ось у вашій армії - проблеми з цим великі. Я не знаю, наскільки ваші продажні генерали, але там не в тому проблема, а в непрофесіоналізмі.

- А російські генерали підготовлені краще?

- У нас дещо який досвід, адже Україна не воювала, а ми воювали, тому певний відбір, загалом, було людей, які вміють це робити, за період чеченських воєн. І тут не стільки досвід, скільки була можливість перевірити в справі і відібрати тих, які вміють воювати.

Я не кажу, що у нас все добре. Коли ми, наприклад, вступили в першу чеченську війну, там теж були жахливі речі з вини генералів. Але зараз наші командири дещо краще ваших - це точно.

- Які б ви назвали найбільші військові прорахунки з боку України і Росії в цьому конфлікті?

- В України це похід на Донбас, коли намагалися кордон відрізати і туди кліщі запускали всередину, мовляв, відріжемо кордон - перестануть підходити поставки людей і озброєнь. Але в результаті лише підставилися під російський удар, і в Іловайські потрапили як би несподівано під російський фланговий охоплює удар. І ніхто, мабуть, на Україні не розумів, що вони підставляються, що вони повертають свій тил під майбутній неминучий російський удар, і в результаті, понесли втрати дуже страшні.

У Росії основний помилкою була недооцінка взагалі України, вважалося, що українське опір дуже швидко зійде нанівець і розвалиться. Скажімо, у квітні, коли я говорив, що опір буде, і воно буде наростати, якщо буде відкритий конфлікт, то на мене дивилися з деяким подивом і недовірою. На такі мої прогнози відповідали, що на Україні є трохи добре підготовлених бійців - кілька тисяч, але коли вони вичерпаються, то на цьому все і закінчиться, типу, воювати українці не хочуть, і воювати українці не будуть. Всі припускали, що буде, як у Криму, тобто, трохи для виду помахають і розійдуться.

Так що тоді в Росії думали, що невеликими групами спецназу вдасться все це причесати, а те, що на Україні буде серйозний опір, і що воно буде наростати з часом - цього ніхто всерйоз не сприймав. Всі вважали, що так, там є якісь угруповання, які хочуть воювати, типу «іменитого Правого сектора», але вони воювати не вміють і їх мало, а ті, які вміють воювати, ті воювати не хочуть, сучасного у них озброєння немає, сучасної підготовки немає, і все швидко розвалиться. Тобто те, що в України трошки є, буде витрачено, і на цьому все закінчиться, режим впаде в Києві, і народ встане, бо не захоче воювати.

Це була, звичайно, істотна помилка. Те, що Україна пручається, і те, що, напевно, це підтримує більшість населення, це зараз, звичайно, бачать, але це було дещо несподівано. Стратегічно не передбачали, що ми втягуємося в дуже серйозний конфлікт. По-моєму, це не до кінця все досі розуміють, всі думають, що українці «схаменуться» і зрозуміють, що вони повинні підкорятися Москві, і тоді все буде добре.

Взагалі обидві сторони діяли часто дуже нерозумно і тепер опинилися в такому украй неприємному для всіх положенні.

- Зараз з України в Росію їде так званий «вантаж 200», і при їх похоронах ніяких почестей немає, а часто і похорону немає. Які настрої серед населення з цього приводу?

- Поки нічого. Тут спрацьовує менталітет, те, що ми не євреї. Це в Ізраїлі, якщо 10 чоловік загинули, то там вже скандал, розслідування і т. д., а якщо 200 чоловік загинуло, то це взагалі катастрофа.

А російське суспільство, напевно, як і українське має дещо інше ставлення до втрат, більш спокійне чи що, мовляв, війна... Так що поки нічого. Тим більше, що підтримується видимість, що це не росіяни воюють, що це не російські солдати, наші хлопці, а це якісь добровольці, ополченці, то воно як би і ладно...

От якщо там почнеться дійсно вже пряме, неприкрите російське участь, тоді настрій можуть помінятися, а поки що особливої реакції немає.

- Ви сказали, що ніякими переговорами Путіна не зупинити, а для війни з Росією українська армія не готова. Як тоді можна зупинити цей конфлікт без зміни режиму, тобто без втілення стратегічного плану Путіна?

- Зараз зупинити конфлікт дуже важко, навіть і перемир'я не стримає. Треба готуватися, треба створювати більш дієздатні Збройні Сили.В принципі, перемогти Росію можна, це цілком можлива річ, тому що сил для окупації всієї України, для великої операції, у нас, швидше за все, немає, або це буде дуже складно. Якщо відбудеться ескалація така, що сотні тисяч вже будуть брати участь у бойових діях, то це для Росії буде дуже складно, і невідомо, у кого там цих тисяч буде більше.

Тобто, вам треба знаходити хороших командирів, треба їх вчити. Я нещодавно говорив з співробітником американського Конгресу, і він погоджується, що в українців головна проблема в тому, що вони не вчені, і їх офіцери взагалі непідготовлені, а командири батальйонів добровольчих - це взагалі жах, вони - політичні активісти, які стали військовими командирами, природно, нічого в цьому не розуміючи. Але в Конгресі мені сказали, що їм нічого не варто організувати курси, короткострокові хоча б, вони такі речі вже робили, у них такі методики є і викладачі є, щоб вчити тубільців розуму, і тому, як можна більш або менш в сучасній війні перемагати. Тому що на Українських військових училищах, академіях і т. п. сидять люди, які з історії Другої світової війни в основному готують. От у вас і виходить Друга світова війна - ці танки, артилерія, яка стріляє незрозуміло куди, зв'язок не працює, безпілотників немає...

Так що треба вчитися, готуватися і розуміти, що простого виходу немає - або ви перемагаєте, або ви повинні просто забути про те, що є українське національне держава, визнати себе Малоросією і так жити.

Джерело: politic.kiev.ua | Теги: Донбас, Путін, війна


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Підписатись не коментуючи
E-mail:
  Додавання коментаря:

Підписатись на коментарі по e-mail
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 Останні новини

19:00
Гладковський "применшив" свою декларацію
18:00
Гренландія відповіла Трампу відмовою
16:30
Справу у держзраді Портнова вирішили закрити
16:00
У 210 окрузі визначили переможця
15:33
ЦВК зареєструвала 145 нардепів
18:40
У ВР затвердили кількість і назви комітетів
18:20
Портнов подав новий позов проти Порошенка і його партії
18:00
Журналіст: за Гримчака не заступився жоден політик
17:40
У Зеленського назвали кандидата на місце Супрун
17:20
Сценарист "95 кварталу" пішов з ОП
17:00
Зеленський відмовився давати інтерв'ю російським ЗМІ
16:40
Скандальне голосування на Чернігівщині: окружну комісію розігнали
16:20
Богдан просив Гройсмана не виділять гроші на розвиток міст - ЗМІ
16:06
Нові подробиці справи Гримчака
16:02
НАБУ відкрило кримінальне провадження проти Грицака
14:30
Луценко заявив, що кримінальна справа проти Новинського не закрита
14:00
Партії Ляшка і Гриценка втратять кругленьку суму
13:30
Меркель назвала умови співпраці з Росією
13:00
Савченко озвучила причини своєї поразки на виборах
12:30
Зеленський погодив візит у США
12:00
Українцям закордоном спростять процедуру голосування
11:30
У міністерстві прокоментували затримання Гримчака
11:00
Гримчака та його спільника затримали на хабарі
10:40
Луценко прокоментував затримання Гримчака
10:25
Супрун назвала деталі розмови з президентом
18:05
Уряд відмовився звільняти Кличка
14:00
США можуть вийти з СОТ - Трамп
13:30
"Нормандська четвірка" найближчим часом не зустрічатиметься - Безсмертний
13:00
Президент Литви вважає, що з Путіним немає про що говорити
12:30
Відбувається колективний похід ображений на Порошенка - експерт
12:00
Перелік партій, які отримали держфінансування
11:30
В ООН відхилили ідею Польщі по Україні
11:00
Безсмертного прибрали з "Мінської групи"
10:50
Китай стягує війська до кордону з Гонконгом - Трамп
17:00
Секретар РНБО ідентифікував Медведчука як загрозу
16:30
Протести в Росії набирають обертів
16:00
Офіс президента готує форум для Донбасу
15:30
Зеленський спростив процедуру отримання громадянства для іноземців
15:15
РНБО виступило проти зняття економічної блокади з Донбасу
12:30
"Слуга народу" не підтримає Забродського на посаду в комітет нацбезпеки
12:00
Фракція "Слуга народу" може розпастися - Таран
11:30
У Зеленського нарешті прокоментували заяву Мендель про обстріли з боку ЗСУ
11:00
ЦВК зареєструвала перших нардепів
10:39
Хомчак представив нового командувача ООС
19:30
Аваков може зберегти посаду міністра внутрішніх справ
19:00
Зеленський представив губернатора Житомирщини
18:30
Супрун терміново звернулася до Зеленського через вакцину
18:00
Зеленський звільнить всіх силовиків, які причетні до незаконного видобутку бурштину
17:40
"Слуга народу" готує закон про телебачення
15:00
Детектор брехні: Порошенко хоче відповідати на питання ДБР у прямому ефірі
11:00
Україну відвідає прем'єр-міністр Ізраїлю
10:30
Зеленський дає видовища замість хліба – політолог
10:00
У США провели соцопитування: Трамп програє вибори
09:21
"Голос" Вакарчука може піти по шляху "Батьківщини"
15:00
В Україні зростає кількість контрактників
14:40
Трамп похвалив Зеленського
14:20
Тука: російські паспорти не користуються великою популярністю на Донбасі
14:00
Джемілєв подякував Ердогану за заяву по Криму
13:40
Онищенко має намір повернутися в Україну
13:20
Трамп розкритикував Джо Байдена
13:00
Кримські татари екстрено звернулися до Президента
12:40
Вашингтон проти виходу України з Мінських переговорів
12:20
У телефоні Зеленського встановлений російський додаток
12:05
Зеленський не залишить Супрун на посаді - експерт
20:00
Безсмертний закликав призупинити участь у "Мінську"
  • РЕКЛАМНІ ПОСИЛАННЯ
      Адмін-панель
       + Реєстрація
       + Відновити пароль?