Чому Крим важливіший за Донбас?

06.03.2015, 10:00 · Категорія: Політика  
Версія для друку

Ми звикли думати, що Донбас пріоритетніше Криму. Єдина мета світових лідерів - це припинення вогню в регіоні. І що на статус Криму взагалі всі можуть закрити очі, якщо в обмін Москва погодиться піти на поступки.

Так ось - це повна нісенітниця.

Так, у короткостроковій перспективі Донбас витіснив Крим на периферію уваги. Це природно. На сході України кожен день рвуться снаряди та гинуть люди. Але в довгостроковій перспективі доля Криму для Брюсселя і Вашингтона важливіше.

Міжнародне право технологічно і цинічно. З цієї причини міркувати про нього теж треба без емоцій. Історії про те, як одні держави створюють керовані конфлікти на території інших - не рідкість.

Якщо покрутити глобус, то на будь-якому континенті можна знайти плями рукотворних конфліктів. Зазвичай це трапляється з тих же самих причин, з-за яких стався Донбас, а саме - зі страху випустити сусідню країну з зони свого впливу.

Югославський шлях

Донбас в цьому сенсі мало відрізняється від історії, наприклад, боснійського конфлікту.

Просто в ролі Володимира Путіна там був Слободан Мілошевич, в ролі Захарченко та Теслярської - Радко Младіч і Радаван Караджич, в ролі Росії - Сербія, а в ролі «ЛДНР» - Республіка Сербська.

У 1991-му році єдина Югославія перестала існувати. Спочатку відокремилися Словенія і Хорватія, потім настала черга Боснії і Герцеговини.

Населення республіки поділялося на три групи - мусульмани-боснійці (44%), православні серби (33%) і католики хорвати (17%). Боснійським сербам допомагав Белград - за його підтримки вони проголосили Республіку Сербську.

Почався період активних бойових дій. Через кордон режим Мілошевича постачав зброю та боєприпаси. За 3,5 року в результаті конфлікту загинуло до ста тисяч чоловік.

В тій війні було все.

І багаторічна облога Сараєво, і етнічні чистки - як в Сребрениці, де вирізали вісім тисяч беззбройних боснійців, і концентраційні табори - як, наприклад, боснійська Челебичи. Закінчити цю найбільшу європейську післявоєнну бійню вдалося тільки в 1995-му році в Дейтоні, підписавши однойменні угоди.

На тлі війни в Боснії і Герцеговині війна на Донбасі не є чимось принципово новим. Більше того - як би цинічно це не прозвучало, але вона не є чимось екстраординарним з точки зору кількості жертв.
Це чергове використання старого сценарію експорту війни - з опорою на ірредентизм (політика держави, партії чи політичного руху за об'єднання народу, нації і етносу в рамках єдиної держави - УП). І для західної дипломатії в цьому конфлікті немає нічого унікального - світ стикався з подібними історіями і приблизно розуміє, як з ними обходитися.

І саме тому в довгостроковій перспективі Крим пріоритетніше Донбасу.

У випадку з Кримом ніяких аналогій в післявоєнному світі не існує. І історія з півостровом - незважаючи на те, що там не вбивають людей - несе в собі значно більшу загрозу світу, ніж Донбас.

Азбука поганих прикладів

У післявоєнному світі є різні межі допустимого.

Наприклад, існує негласний консенсус про те, що на політичній контурній карті можна проводити нові кордони: взяти зі складу якоїсь держави територію і зробити з неї «невизнана держава». Приклад Південної Осетії і Абхазії, які отримали визнання від Москви в 2008 році, тому доказ: Росія зробила це без серйозних для себе наслідків.

Але одночасно вважається абсолютно неприпустимим стирати з політичної карти вже існуючі кордони. І не випадково анексія - одне з найбільш важких порушень міжнародного права.

З точки зору словника, анексія - це приєднання однією державою частини території іншої держави в односторонньому порядку. Фактично, мова йде про те, що зробила Москва минулої весни щодо Криму. Якби в березні 2014 року Росія вирішила зробити з Криму «незалежна держава», то, можливо, ми б сьогодні не спостерігали санкцій у всій їх неупередженої инструментальности.

Саме в цьому принципова різниця між історіями Косово і Кримом.

Косово ніхто не приєднував до Албанії. Йому дали ту саму незалежність, про яку можна писати в лапках, а можна і без них. У 2008 році ніхто не стер з політичної карти світу стару кордон - на неї лише завдали нову. А це, з точки зору сучасної дипломатії, куди менша проблема, ніж те, що сталося з Кримом.

Тому що будь-яка анексія викликає у всього західного півкулі асоціацію з тим, що відбулося в 1938-му році.

У жовтні того року Німеччина анексувала Судетську область Чехословаччини, яка була на 90% населена етнічними німцями (в абсолютних цифрах - 2,8 мільйони чоловік). В самому регіоні провідником німецьких інтересів виступила Судетско-німецька партія на чолі з Конрадом Генлейном.

До анексії вона просувала ідею про те, що німецьке населення в області знаходиться під гнітом слов'янського більшості Чехословаччини - причому, ні представництво судетських німців у національних зборах, ні освіту рідною мовою не змінило їх риторики.

Англія і Франція погодилися на німецькі домагання, не зважившись вступати у війну. Після підписання Мюнхенських угод, фіксували розділ Чехословаччини, Чемберлен прилетів до Лондона і прямо на трапі літака заявив про те, що «привіз мир нашому поколінню».

Уїнстон Черчілль тоді сказав про те, що «Англії був запропонований вибір між війною і безчестям. Вона вибрала безчестя і отримає війну». Менше ніж через рік почалася Друга світова війна.

Вся ця історична аналогія занадто очевидна, щоб від неї можна було відмахнутися. Захід вже один раз спробував не помічати чиїхось територіальних домагань і платив за це досить високу ціну. Саме тому після Другої світової війни анексія вважається одним з найбільш важких порушень міжнародного права. І тому подібні прецеденти можна перерахувати по пальцях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна може виграти війну з Росією - ЗМІ

Скриньки Пандори. Повний список

У грудні 1961 року індійська армія окупувала португальську колонію Гоа - після чого вона була оголошена «союзної територією».

Сама Португалія визнала суверенітет Індії над Гоа тільки після 1974 року. А в 1975 році індійські війська окупували сусідню Сіккім. Там був проведений референдум, на якому при явці у 59% - абсолютна більшість висловилася за приєднання цієї колись абсолютної монархії до Індії.

Наступна історія сталася в португальській колонії Східний Тимор, після того, як в метрополії звалився авторитарний режим.

28 листопада 1975 року була оголошена декларація незалежності Східного Тимору. Але дев'ять днів потому в країну вторглися частини індонезійської армії, і Східний Тимор був оголошений 27-ою провінцією Індонезії. За час 27-річної окупації було вбито від 100 до 250 тис. чоловік (при загальному населенні під час вторгнення близько 600 тис. чоловік), майже стільки ж стали біженцями.

У 1999 році під тиском ООН у Східному Тиморі був проведений референдум з питання самовизначення. В результаті 78,5 % населення висловилися за незалежність. Це призвело до нового спалаху насильства, вимагала введення міжнародного миротворчого
контингенту. 20 травня 2002 року колишня португальська колонія офіційно була оголошена незалежною державою.

Третя історія пов'язана з Ізраїлем.

У 1967 році під час Шестиденної війни ізраїльська армія після запеклих боїв відбила у Сирії Голанські висоти. У 1981 році Кнесет в односторонньому порядку проголосив суверенітет країни над цією територією.

ООН не визнала анексію. Втім, як не визнала та іншу анексію Ізраїлю - коли в ході тієї ж Шестиденної війни був окупований Східний Єрусалим.

Ця територія досі залишається однією з головних тем ізраїльсько-палестинського протистояння.

Четверта історія відноситься до 1982-му році, коли Аргентина спробувала військовим шляхом встановити контроль над колись належали їм Фолклендскими островами. Великобританія відправила до островів військово-морський флот і спецназ - і після серії боїв здобула перемогу над аргентинськими частинами.

П'ята історія відноситься вже до серпня 1990-го року, коли Ірак спробував анексувати сусідній Кувейт. 2 серпня емірат був окупований, 7 серпня маріонетковий уряд проголосив незалежність «республіки Кувейт» і попросилося до складу Іраку. 28 серпня Кувейт був оголошений 19-ю провінцією Іраку під назвою «Аль-Саддамия». Фіналом історії стала антиіракська коаліція, «Буря в пустелі» і звільнення країни.

Хтось скаже, що цілих п'ять прецедентів в післявоєнній історії - це багато. Хоча насправді цей список міг бути куди довше - нам складно оцінити число неслучившихся анексій. Які не сталися саме тому, що кожен випадок сприймався як дипломатичне землетрус з високою магнітудою.

Крим став шостим прецедентом у світовій післявоєнній історії - і першою анексією, що сталася в Європі. При цьому тут не вийде зробити знижку на розпад колоніальної системи (як у випадку з Гоа або Східним Тимором), ні на досвід Ізраїлю (яким завжди на міжнародній арені можна трохи більше, ніж усім іншим).

Півострів став тією історією, яка руйнує всю архітектуру «дозволеного» і «забороненого». Якщо закрити на нього очі, то виходить, що всім можна все.

Що силовий переділ кордонів є допустимим, що міжнародне право нічого не варто, а настрої населення самі по собі є достатнім фактором для односторонньої перекроювання політичної карти світу. У світі чимало заморожених конфліктів - і якщо допустити силовий перегляд кордонів у разі Криму, то всі вони цілком можуть стати гарячими.

Один раз світ вже дозволив собі закрити на це очі - і заплатив надто високу ціну.

Джерело: politic.kiev.ua | Теги: війна, Крим, Донбас


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Підписатись не коментуючи
E-mail:
  Додавання коментаря:

Підписатись на коментарі по e-mail
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 


Останні новини

16:55
Шмигаль підбив підсумки візиту до США
16:47
Зеленський відвідав воїнів у Часовому Яру
16:40
Юсов підтвердив, що на Зеленського були замахи
16:30
рф вдарила по залізничній інфраструктурі на Дніпропетровщині
16:27
На Харківщині затримали російських агентів
16:22
ЗАЕС знову атакував дрон
16:18
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині
16:10
Скільки ухилянтів розшукує поліція Києва
16:06
Чому Польща не може поставити Україні Patriot
16:03
Майбутнє Європи вирішується в Україні - Кулеба
22:30
Росія передислоковує свій флот
22:15
Пріцкер оцінила перспективи голосування у США
22:00
Путін готує контрнаступ - Зеленський
21:45
Буданов попередив росію про "бавовну"
21:30
Спікер США виступив за надання Україні грошей
21:15
Кулеба оголосив необхідне для захисту ППО
21:00
Країна ЄС купувати збоою в України
20:48
Ворог атакував Дніпропетровщину
20:44
Сирський зідзвонився з Каволі
18:36
19 квітня відбудеться засідання Ради Україна - НАТО
18:29
Легіон "Свобода Росії" воює в районі Бахмута
18:27
Єрмак потрапив до сотні найвпливовіших людей світу-2024
14:36
Допомога від США має критичне значення для Харкова
11:50
В Криму прогриміли вибухи
11:48
Ворог здійснив ракетну атаку по Чернігову
11:45
США не планують втягуватися у війну з рф - Міллер
11:42
До Маріуполя прибула нова партія військових рф
11:40
Гроссі про ситуацію на ЗАЕС
11:38
Індія не хоче співпрацювати з представниками України
16:51
На Черкащині зафіксували ворожу ракету
16:07
Затримано посадовців трьох митниць за збір "данини"
15:57
Ворог запустив дрони по ЗАЕС
15:48
Яка ситуація на різних напрямках фронту
15:42
ЗАЕС загрожує небезпека
15:39
Українські інженери в ОАЕ розробляють нове озброєння
15:35
Джигир розповів про результати аудиту в МО
15:33
Зеленський двічі розмовляв із Джонсоном
15:29
Зеленський розкритикував плани спікера Джонсона
15:27
У Брянську горів трансформатор
20:51
Кулеба зустрівся з норвезьким колегою Бартом Ейде
20:47
Литвиненко прокоментував удари по НПЗ рф
20:44
Ворог продовжує обстрілювати Сумщину
20:41
Вночі у Дніпрі було чутно звуки вибухів
20:38
США закликали Україну не бити по російським НПЗ
20:34
Коли США зможуть допомогти Україні
20:32
Лідери G7 засудили атаку Ірану на Ізраїль
20:30
Польські Patriot могли би прикрити Захід України
20:26
Зеленський прокоментував ситуацію на фронті
20:23
Про що говорили на Ставці
18:02
Як Трамп відреагував на обстріл Ізраїлю
17:59
Скільки носіїв ракет має рф у Чорному морі
17:54
Україні є над чим працювати у Чорному морі
16:00
Сили оборони успішно уразили пункт управління росіян
15:42
Іран готовий до атак Ізраїля
15:37
Україна зобов'язана атакувати російські НПЗ
15:35
рф використовує ЗАЕС для шантажу України
15:30
Які запаси військової техніки має рф
15:28
Хто допомагав Ізраїлю збивати іранські дрони
15:25
Україна засуджує іранські масовані атаки проти Ізраїлю
20:35
Зеленський прокоментував амністію для дезертирів
20:32
Patriot для України від Німеччини
16:38
Україна має повне право знищувати російські НПЗ
16:22
СБУ заблокувала три схеми ухилення від мобілізації
16:20
Що відомо про колишнього міністра оборони України
16:18
Дністровська ГЕС перебуває в зоні ризику
Escort Manavgat Serik Escort
canli bahis siteleri rulet siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri free spin veren siteler grandpashabet grandpashabet giris cratosroyalbet betwoon bonus veren siteler
РЕКЛАМНІ ПОСИЛАННЯ
    Адмін-панель
     + Реєстрація
     + Відновити пароль?