Зеленський не розпустить Раду - експерт

21.09.2020, 10:00 · Категорія: Політика  
Версія для друку

Головна політична подія осені – місцеві вибори – за місяць. Тим часом країна зайшла у зону турбулентності. У кулуарах парламенту обговорюють ймовірні відставки кількох міністрів чи всього уряду, колосальний дефіцит у проєкті держбюджету. А ще всіх цікавить, як пройдуть вибори в умовах коронавірусної пандемії.

Про все говорить із політологом Володимиром Фесенком.

Стартував новий політичний сезон. Чого від нього можна чекати?

Головна подія осіннього політичного сезону – місцеві вибори. Вони значною мірою будуть впливати на весь політичний процес як до так і після.
Результати цих виборів будуть впливати на розгляд і ухвалення конституційного законопроекту про децентралізацію. Він уже у Верховній раді. Ще не почалася процедура його розгляду. Взагалі у Верховній Раді дуже насичений порядок денний. Розглядатимуть цілу низку важливих рішень цієї осені. Зокрема законопроєкт про всеукраїнський референдум. Пакет законопроєктів про народовладдя. Для Зеленського це дуже важливо. Думаю, що буде й низка інших конституційних ініціатив.Безумовно на ситуацію цією осені буде суттєво впливати складна економічна ситуація. Світ знаходиться у глобальній економічний кризі. По нас це теж б'є. Створює напругу для економіки і бюджету. А восени якраз розглядатимуть бюджет. Дуже непросто буде звести дебет з кредитом і сформувати збалансований бюджет. Економічна криза плюс епідемія ковід-19 теж створюють не простий мікс проблем для країни.
Осінній політичний сезон буде дуже відповідальний. Бо не тільки президенту і уряду треба долати ці виклики. А й всій країні.

А варто чекати рухів на Донбасі?

Так, цей сезон буде дуже важливий з точки зору процесу врегулювання конфлікту на Донбасі. Переговори знову ввійшли в активну фазу і в тристоронній контактній групі і в "нормадському форматі". Тут я б відзначив двічі ключові теми – одна необхідність продовження перемир'я. На жаль, на початку вересня були порушення, провокації з боку росіян. Як засвідчив перший досвід 41 день перемир'я, коли не було втрат з нашого боку. Є можливість утримувати режим припинення вогню. Навіть у відносному форматі, але без жертв.
Друга важлива тема в цьому процесі – це активні переговори щодо необхідності проведення у найближчі місяці зустрічі лідерів країн "нормандського формату". Від цього залежить подальший розвиток процесу. Не очікую, що буде величезний прорив. Дуже скептично оцінюю досягнення компромісів щодо політичної частини Мінських угод. А от безпекові питання певні перспективи все ж мають.

Уже є гасла: місцева влада громадам. Якщо реалізовувати цю ідею, держава буде зруйнована

Що залежатиме від місцевих виборів? На що вплинуть?

Будуть впливати на подальший розвиток політичного процесу в країні. На взаємини місцевої і центральної влади. Останні місяці в умовах економічної кризи, карантину загострилися протиріччя між центральною і місцевою владою. До місцевих виборів ці протиріччя будуть проявлятися, бо є великі розбіжності. Центральна влада зацікавлена забезпечувати належний рівень епідбезпеки. Місцеві керівники, які балотуються, не хочуть ухвалювати непопулярні рішення. Навпаки – порушують карантинні обмеження. Як це було в Одесі, Дніпрі. Після виборів взаємодія, діалог між центральною і місцевою владою будуть більш конструктивними. Обидві сторони залежать одна від одної і зацікавлені знаходити точки дотику і домовлятися.
Більша частина керівників місцевого самоврядування домовлятимуться з центральною владою. Але будуть спроби качати ситуацію.

Поясніть.

Уже є гасла: місцева влада громадам. Якщо реалізовувати цю ідею, держава буде зруйнована. Такі махновські настрої можуть провлятися у місцевих керівників.
З іншого боку, якщо наприклад, в районах вагомий результат отримає ОПЗЖ, а на Галичині "ЄС", то це може призвести до надмірної регіональної політичної поляризації. Намагання обох партій політизувати діяльність обласних і міських рад небезпечні. Це означатиме приховану федералізацію. Намагання впливати через місцеві органи самоврядування на центральну владу, на зовнішню і оборонну політику. А це не притаманно повноваженням місцевого самоврядування.Центральній владі при цьому доведеться розумний баланс повноважень із місцевою владою. Якщо результат правлячої партії "СН" буде більш-менш задовільним на виборах, то це зменшить напругу між центральною і місцевою владою. А якщо їх результат буде не дуже вдалим, то це може негативно вплинути на загальну політичну ситуацію, дестабілізувати її. Противники Зеленського тоді можуть висувати вимогу дочасних парламентських виборів. Також це це може призвести до заміни уряду.

Чи може піти у відставку весь уряд?

Теоретично так. Але треба розуміти, що відставка міністра фінансів під час бюджетного процесу дестабілізує його. Заяви про ймовірній відставки – це скоріше спосіб тиску і впливу на міністра фінансів. А не реальні наміри. Після виборів це можу бути. Якщо будуть проблеми з підготовкою держбюджету.
По очільнику МОЗ все залежатиме від того наскільки міністерство справлятиметься із епідемією ковід-19. Наскільки буде взаємодіяти з ОП та іншими відомствами. Все у руках Степанова.
Наміри відправити Авакова у відставку є у різних політичних сил. Але спроба зробити це може призвести до величезних проблем. Суттєво може послабитися МВС, загостряться політичні конфлікти і в фракції "СН" і в парламенті. Це було б величезною помилкою команди президента Зеленського.

Поясніть.

Саме Аваков зараз, навіть більше ніж торік, є одним з головних чинників збереження загальної політичної стабільності. Вибити Авакова – це мрія всіх противників президента. Нібито удар проти міністра. А насправді – по главі держави. Тоді зруйнується вертикаль влади. Це як зламати одну з ніжок у стільці, то сидіти на ньому не можна. Ходять чутки, що може бути спроба позбутися його через зміну уряду. Але це теж небезпечно. Відправити уряд у відставку не проблема. Якщо буде на це установка президента, то більшість у "СН" це підтримає. Але треба розуміти – потім формувати новий уряд і голосувати його у ВР. А це зробити складніше. Ідея ризикова для президента. Бо ідея змінити уряд може бути спрямована на те, щоб спровокувати політичну кризу, яка приведе до дочасних парламентських виборів.

Питання оцінки діяльності уряду до президента

Кого треба було б звільнити з Кабміну за результатами роботи? Чи ще рано про це говорити?

Питання оцінки діяльності уряду до президента. Саме його позиція буде вирішальною для долі міністрів. Якщо у президента буде незадовільна оцінка когось із них, ми це швидко побачимо.
Півроку пройшло - перші оцінки можуть бути. Але все залежить від міністрів. Президент поспішати не буде і вирішуватиме до кінця року в залежності від соціально-економічної ситуації в країні.

Які завдання на осінь стоять перед президентом?

Мінімізація ризиків економічної кризи, стримування епідемії коронавірусу, активна взаємодія із міжнародними партнерами. Збереження в умовах виборів і всіх кризових тенденцій політичної і соціальної стабільності в країні.
Серед пріоритетів у президента – просування мирного процесу. Намагання як мінімум – припинення бойових дій.
Не треба боятися дефіциту держбюджету. Зараз він є у всіх країнах. Головне, щоб цей процес був керований. Ну і треба шукати способи стимулювання надходжень у бюджет. Це може бути приватизація, детінізація різних ринків.

А наскільки міцним є політичні позиції Володимира Зеленського?

Ризики є. Але якщо порівнювати ситуацію Зеленського і Порошенка на межі 2014-2015-го, то позиція першого зараз краща. Але проблеми є. Криза. Я не поділяю думку деяких колег, що влада поміняється, Зеленський сам піде у відставку. Зеленський не та людина, яка сама відмовиться від влади. Не маючи досягнень, він не хоче йти як переможений. Хоче досягти хоча б відносних успіхів, реалізувати хоча б деякі наміри. Ризики й виклики є, але він контролює ситуацію.

У разі дочасних виборів у Раду президент втратить контроль і над парламентом і над урядом

Можливі дострокові вибори у ВР?

Ні. Вони не відповідають інтересам президента. За Конституцією жодної підстави для дочасних виборів немає. У разі виборів президент втратить контроль і над парламентом і над урядом.
Ситуація може мінятися, але якщо Зеленський триматиме контроль над 75 відсотками фракції, то для нього нема сенсу розпускати ВР.

Мери міст — висловлюють спротив карантинним обмеженням. Чи закінчиться він після виборів, тобто — наскільки велика в цьому виборча складова?

Не всі мери проти карантинних обмежень. Дехто спеціально йде на конфлікт. Нібито захищає інтереси громади. А насправді – це величезний ризик. Ще невідомо, як це вплине на їх позиції. Деякі виступають проти. Але якщо протягом місяця епідситуація загостриться, що тоді? Як виборці будуть оцінювати? Хто винний в цьому? Місцева влада не хоче брати на себе непопулярні рішення. Тим більше мають залежність від місцевих бізнесів. Це їх спонсори на виборах. Тому їм не вигідно. Тут суто політичні мотиви перед виборами.
Далі все залежатиме від масштабів епідемії і як це будуть сприймати виборці. Бо зараз є парадокс: люди втомилися від різних обмежень. Коли масштаби були невеликими, люди боялися. А зараз масштаби є загрозливими, а люди не бояться. Тому кількість смертей і хворих зростає.

Джерело: politic.kiev.ua | Теги: політика


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Кто из украинцев может остаться без газа из 2021 года
Анонсировано повышение зарплат для медиков
Шторм на Філліпінах забрав життя 6 людей
Над Швецією з'явилось унікальне сонячне гало


Підписатись не коментуючи
E-mail:
  Додавання коментаря:

Підписатись на коментарі по e-mail
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 Останні новини

21:44
Стало відомо, коли підведуть підсумки дня голосування
19:00
Яценюк озвучив два варіанти для Путіна
18:00
Айвазовська запідозрила Угорщину і Росію у втручанні в українські вибори
17:00
Данілов звернувся до Путіна
16:00
Майже половина кандидатів на виборах є жінками
15:00
Порошенко представив виклики в безпековій сфері
14:00
В Україні сьогодні "день тиші": агітація заборонена
13:00
Росія навчилася приховувати отруєння "Новічком
12:30
Аваков відреагував на слова Зеленського про "здачу Криму без бою"
12:00
Справа Марківа: "Звинувачують всю українську націю"
11:29
Трамп пообіцяв, що пандемія скоро закінчиться
22:00
Геращенко розповів, чим займається після звільнення з МВС
21:00
Росія блокує роботу ТКГ
19:00
Названо ціну "опитування Зеленського"
16:00
Україна ще не вступили у НАТО - генерал США
11:00
Єфремову скоротили тюремне ув'язнення
10:00
Зеленський про Кабмін: Голови можуть полетіти
08:00
Мендель анонсувала велике інтерв'ю Зеленського
22:00
Віктор Шарій через суд вимагає заборонити "Партію Шарія"
20:00
Пальчевський виявився громадянином РФ
17:00
Зеленський відхрестився від "посадок"
15:00
Слуги схочуть перенесення 2-го туру виборів - експерт
13:00
Рожкову позбавили основних повноважень
12:00
Україна стала на крок ближче до НАТО
11:00
Прем'єр Вірменії закликав свій народ брати до рук зброю
10:00
Справа Шеремета: обвинуваченим продовжили запобіжні заходи
09:00
МЗС відреагувало на агітацію угорського політика на виборах у Закарпатті
08:00
Кабмін переходить в онлайн-режим
22:00
Дубінський знову порушив ПДР
20:00
Суд відмовився допитувати Зеленського та Авакова
18:00
"Формулу Штайнмаєра" введуть в особливий статус Донбасу
15:00
Вибори 25 жовтня: ЦВК прогнозує тривалий підрахунок голосів
13:00
Зеленський зізнався, що змінювати країну виявилося дуже складно
12:00
Зеленський знову обіцяє "весну й посадки"
11:00
Лише 41% українців довіряють опитуванню Зеленського
10:00
Кравчук розповів, як має відбуватися реінтеграція Донбасу
09:00
Скільки нардепів балотуються до місцевих рад
08:00
В Україні можуть запровадити жорсткіший карантин
22:00
Топ-партії за рівнем підтримки на місцевих виборах
20:00
Лерос боротиметься із Зеленським до кінця
17:00
В Кабміні радять читати книгу про Стуса
15:00
ВР збирається звільнити міністра економіки
13:00
Президент Вірменії поставив ультиматум Азербайджану
12:00
Ярославський заступився за Кернеса
11:00
"Слуга народу" назвав умови відставки Авакова
10:00
"Слуга" працевлаштувала чоловіка: тепер змушена заплатити штраф
09:00
В Сумах батько з синами йдуть у депутати від трьох різних партій
08:00
Зеленський очолить "коронавірусний" штаб
21:00
У "Слузі народу" планують етичне перезавантаження
19:00
ЦПК хоче ввести санкцій проти нардепа Дубинського
18:30
Резніков назвав терміни реінтеграції Донбасу
17:00
Дубінський прокоментував своє порушення правил дорожнього руху
15:00
Суд заборонив згадувати Медведчука у книжці про Стуса
12:00
НАТО застерігло Туреччину від використання російських систем
11:00
Вибори в Україні: поліція відкриває кримінальні провадження через порушення
10:00
Качура прогнозує політичні наслідки від опитування Зеленського
09:00
Корбан розкритикував Коломойського
08:00
На Херсонщині облили зеленкою кандидатів від ОПЗЖ
21:00
Закон про референдум можуть прийняти вже цього року
20:33
Висунуто кандидатів на Нобелівську премію миру 2021 року
20:00
Лише 42% українців підтримують опитування Зеленського
19:00
Ідея Зеленського з опитуванням тягнеться від Медведчука
18:00
У Bellingcat сумніваються, що Безлер постане перед судом
17:00
Від Трампа пішли троє радників
16:17
У Путіна відповіли на ініціативу Зеленського про Будапештський меморандум
  • РЕКЛАМНІ ПОСИЛАННЯ
      Адмін-панель
       + Реєстрація
       + Відновити пароль?