Безсмертний готовий робити "шокову терапію"

14.03.2019, 16:31 · Категорія: Політика  
Версія для друку

З оборонного бюджету розікрали сотні мільйонів гривень, бо ніхто у владі не несе відповідальності за мародерство. Треба міняти систему управління. Проводити шокову терапію, бо інакше розвалимось по частинах.

Таку думку висловив кандидат у президенти 53-річний Роман Безсмертний.

Почитайте законодавство про Укроборонпром. Майном і грошима розпоряджається Кабмін, кадрова політика – в руках президента. Я питаю у Кабміну – ви як контролюєте використання бюджетних коштів? А там не розуміють, що вони винні так само, як ті, хто розкрадав, - каже Безсмертний.

На столі перед ним – проект Конституційного акту на 74 сторінки. Півроку тому він ініціював написання цього документу. Робочу групу з його підготовки очолив конституціоналіст Володимир Шаповал.

Романе Петровичу, деякі кандидати у президенти пропонують і вже створили проекти нової Конституції. Ви ж підготували Конституційний акт. Що це за документ?

Конституція, за якою живе Україна, є нелегітимною. Згадайте, як за неї голосували в останній редакції. Це був буремний день 22 лютого 2014 року (називають днем повалення режиму Януковича, який напередодні втік з країни. Верховна Рада постановою відновила дію Конституції 2004 року. - Gazeta.ua). У залі - трохи більше 200 депутатів, а проголосувало 325. Якщо зараз хтось звернеться до Конституційного суду, країна опиниться у неприємній ситуації. Основний закон має бути ухвалений у легітимний спосіб. А до того - потрібен перехідний документ.

У Конституційному акті виписані правила організації держави в перехідний період. Він дозволяє розробити та запровадити нову Конституцію. Його завдання – перезапустити державний організм. Бо він на межі розпаду. Кожна інституція, кожна частина цього організму настільки постраждала від хвороби, що без реанімації не обійтися.

Конституційний акт визначає, що на час його дії президент стає головою виконавчої влади – призначає прем'єра і міністрів. Це схоже на узурпацію влади.

Це не так. Ідеться про єдність виконавчої влади. Сьогодні в країні є два уряди: один на Грушевського (на цій вулиці розташований Кабінет міністрів. - Gazeta.ua), другий – на Банковій (там працює Адміністрація президента. - Gazeta.ua). І виходить, як у ситуації з Укроборонпромом – усі кивають одне на одного. А відповідального за злочин немає. Пора закінчувати з цією двоголовістю, вона загрожує українській державності.

На час перехідного періоду президент має взяти на себе всю відповідальність і привести країну до нової моделі.

У країні є два уряди: один на Грушевського, другий – на Банковій. Ця двоголовість загрожує українській державності

Суспільство сприйме таку модель?

Для цього існує еліта. За великим рахунком суспільству не треба до коми вникати у текст Конституційного акту. Суспільство має замовляти політику. Воно каже – ми хочемо жити щасливо в багатій державі. Завдання лідерів нації – сформулювати відповіді.

Важко уявити істеблішмент, який пояснюватиме це людям.

Українська еліта нині дрібна. Вона перебуває в напівсплячому стані. Тим важливіше будити її, штовхати, підганяти такими документами, як Конституційний акт. Якщо цього не робити – Майдан підганятиме. У нас вибір невеликий – або ми кожні десять років штурхатимемо еліту через Майдан, або шляхом прийняття отаких документів будемо пояснювати що, коли, кому і як робити. Це своєрідний мотиватор.

Але українці краще реагують на обіцянки політиків про зниження тарифів і підвищення пенсій. Ви кажете, суспільство має замовляти політику. А людина не розуміє, що це їй дасть.
Тарифні і пенсійні обіцянки кандидатів – це паразитування на бідності і незнаннях людей. Хіба вам, українці, незрозуміло, що такі обіцянки неможливо виконати? Вони не дають відповіді на питання, як побороти злидні. І потім п'ять років доведеться розплачуватися за те, що повірили в цю брехню. А політики, які її озвучують, кидають людям цей примітив, як пластмасову кістку для собаки. Це гра на емоціях, а не на розумі.

Нам треба міняти все на рівні фундаменту. Перезасновувати державу. На мене часто дивляться, не розуміючи цього слова. Що отримає від цього людина? А ви відкрийте нинішню Конституцію: лише четверта частина стосується людини, все решта – про органи влади. Людина виживає, а державні інститути займаються самозабезпеченням. Наше завдання – організувати владу під потреби людини.

Конституційний акт – це місток до Основного закону з людським обличчям. Він стане фундаментом для побудови іншої моделі виконавчої влади, іншого парламентаризму, іншого місцевого самоврядування.

Українська еліта дрібна. Її треба штовхати, підганяти. Інакше – Майдан підганятиме

Яким ви бачите цей перехідний період і чи готові стати перехідним президентом для України?

Верховна Рада має прийняти Конституційний акт. Далі парламент спільно із президентом утворюють Конституційну комісію з підготовки нового Основного закону. Важлива спільна робота у трикутнику "парламент – президент – громадськість". Проект нової Конституції має пройти громадське обговорення протягом півроку. Після цього Рада приймає Конституцію, а остаточно документ затверджується на всеукраїнському референдумі.

Роль президента надважлива, бо він має організувати процес і вести за собою суспільство. Я готовий брати на себе цю відповідальність. Хочете називати главу держави на цей час "перехідним" президентом – будь ласка.

По тій процедурі, яку ви описали, виникає сумнів, що нинішній парламент і навіть наступний прийме Конституційний акт. Як переконати депутатів?

Є два способи. Перший – це пряник. Другий – батіг. Третього світ не придумав. Тому або це буде зроблено, або ми й далі розвалюватимемося по частинах.

Розповім, як готувалась Конституція 1996 року. Я тоді був молодим депутатом і брав участь у її розробці.

З листопада 1995-го в парламенті був проект Конституції. Але над ним не працювали. У лютому наступного року з ініціативи академіка Ігоря Юхновського, без відповідного рішення Ради, була створена робоча група. Вона не мала жодного статусу. До неї входили В'ячеслав Чорновіл, Віктор Мусіяка, Вадим Гетьман, Олександр Лавринович, я та інші депутати. Ми клято працювали. І вже на кінець травня вийшли на готовий документ. Коли у Верховній Раді дійшла справа до того, що потрібно приймати Основний закон, саме цей проект став визначальним. Ось чому так важливо проявляти ініціативу, навіть якщо шанси здаються примарними.

Ми не знаємо, що буде в майбутньому. Але можемо до нього готуватися. Я впевнений, що Конституційний акт буде прийнятий. Бо це єдиний правильний шлях до нової Конституції і перезаснування держави, головною цінністю якої стане людина.

У Конституційному акті є пункт, який, очевидно, викличе запитання - що законопроекти може подавати тільки група з не менш як 20 осіб.

Це зроблено для того, щоб перестати смітити законопроектами. Сьогодні їх забагато. І вони неякісні. Має бути запобіжник, який вплине на цей вал дрібнолобістських ініціатив. Конституційний акт визначає, що право вносити проекти законів мають: уряд, фракції Верховної Ради і не менш як 20 депутатів спільно.

Якщо подивитися на досвід інших цивілізованих країн, то близько 90 відсотків законопроектів там подає уряд. У нас – депутати. Вони засмічують і знецінюють саму процедуру ухвалення законів.

Політичні сили по кілька разів зґвалтували українську Конституцію. Змінилося життя у державі і воно вимагає серйозної корекції

Головою робочої групи з написання Конституційного акту ви обрали Володимира Шаповала. Чому саме його?

Це один з найкращих українських конституціоналістів. Він добре знає правову матерію і глибоко розуміє весь процес. Наші з Володимиром Миколайовичем погляди на інституційну побудову держави збігаються майже на сто відсотків.

Ви співавтор Конституції України. Тепер критикуєте її і кажете, що нам потрібна нова. Чому одразу не зробили, як слід?

Конституція, як і людина, - це живий організм. Вона росте, змінюється. У 1995 році, коли розроблявся проект, за яким ми сьогодні живемо, навіть по-іншому пахло на вулиці. Держава була молода, ми були молоді і дивилися на світ іншими очима. Поняття "олігархи" було невідоме в українській політиці. За цей час багато води спливло.

Політичні сили по кілька разів зґвалтували українську Конституцію. Змінилося життя у державі і воно вимагає серйозної корекції. Ми пережили два Майдани, триває війна. Це ті віхи історії, на які не можна не реагувати інституційними змінами. Звідси очевидно, що Конституція потребує ґрунтовного оновлення, а в її центрі нарешті має стати людина.

Джерело: politic.kiev.ua | Теги: Безсмертний


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Підписатись не коментуючи
E-mail:
  Додавання коментаря:

Підписатись на коментарі по e-mail
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 Останні новини

17:00
Західні дипломати назвали свій найбільших страх про вибори в Україні
16:40
Тимошенко хоче посадити за стіл переговорів Трампа і Путіна
16:20
Тимошенко рада об'єднатися з Гриценком
16:00
Безсмертний не виключає зради Порошенка збоку силовиків
15:40
У ЗМІ повідомили, що заважає рости рейтингам Гриценка
15:20
Порошенко повідомив про план Кремля на українські виборів
14:52
Вибори 2019: Понад 80% українців підуть на дільниці
14:28
Гриценко може розпустити Верховну Раду
14:13
Набув чинності закон про визнання воїнів УПА учасниками бойових дій
18:00
Зеленський розповів, коли Україна поверне Крим
17:40
Трамп і Меркель поговорили Україну
17:20
Порошенко готовий перейменувати партію у новій ВР
17:00
Тимошенко оскаржувати результати виборів
16:40
Виборці Зеленського у разі програшу підтримають Тимошенко у другому турі
16:20
Громадський рух "ЧЕСНО" назвав кандидатів, які найбільше витрачають на агітацію
16:00
РФ не матиме спостерігачів на виборах в Україні
15:40
Зеленський оконфузився у питанні євроінтеграції
15:20
Росія відправила військову допомогу Венесуелі
14:00
Коломойський перебував у шоці від рейтингів Зеленського
13:40
Порошенко у разі програшу не піде з політики
13:20
Кандидати у президенти провалили голосування в Раді
13:04
Зеленський дав інтерв'ю каналу Коломойського
18:00
Експерт про Зеленського: популізм і відсутність критичного мислення
17:30
Гриценко назвав ім'я прем'єр-міністра у разі своєї перемоги
17:00
Терезу Мей перебуває на грані відставки
16:31
Соня Кошкіна рознесла в "пух і прах" Зеленського
16:00
Що криється за заявами Луценка про Йованович - політолог
15:35
У Ляшка жорстко розкритикували Юрія Шухевича
16:00
Президент попросив СБУ забезпечити чесність виборів
15:30
Коломойський приїде в Україну напередодні виборів
15:00
Богословська оплачує рекламу в Україні російськими рублями
14:30
Промова Зеленського про бізнес стала мемом
14:00
Кремль підтримав Юрія Бойка на виборах України
13:30
Бойко і Медведчук домовляються з Медведєвим у Москві
13:00
Порошенко заступився за Йованович
12:30
Бойка і Медведчука здійснили держзраду - політолог
12:00
СБУ відреагувала на поїздку Бойка до Москви
11:30
Експерт оцінив перспективу миру при союзі Тимошенко і Тарути
15:30
Зеленський готовий на поступки щодо Криму і Донбасу
15:00
У БПП не бачать конкурента у Зеленському
14:30
Названо умови, за якої відкладуть Brexit
14:00
Виборча кампанія-2019 побила всі фінансові рекорди
13:30
Білий дім відмовився розкрити суть переговорів Трампа з Путіним
13:00
Гриценко назвав Зеленського "неіснуючим"
12:30
Аслунд забрав назад свої слова про Луценка
12:00
ТСК перевірить на предмет корупції діяльність екс-міністра оборони Єжеля
11:30
Турчинов заявив про підтримку Порошенка на виборах
11:07
Скільки українців вірять у чесність виборів
21:00
Аваков гарантував Йованович чесні вибори
20:30
Саакашвілі знайшов спосіб для повернення в Україну
20:00
Кандидат у президенти вимагає відставки Луценка
19:30
Нардеп від БПП "потролив" Зеленського при зустрічі
19:00
Портников став на захист Йованович
17:00
ЗСУ провели успішну операцію проти окупантів
15:00
Порошенко звернувся до жителів окупованого Донбасу
13:00
У ВР заговорили про відставку Луценка
12:00
Луценко заявив про тиск збоку США
11:03
Садовий більше не піде у мери Львова
17:30
Назарбаєв перед відставкою говорив по телефону з Путіним
17:00
МЗС Росії повернули Україні ноту протесту
16:30
Тимошенко зробила заяву про здачу Криму
16:00
Парубій звернувся до представників Кремля у Раді
15:30
Політолог заявив про купівлю рейтингів Юрієм Бойко
15:00
Ляшко зірвав засідання Уряду
14:30
У Крим заарештувати екс-президента
  • РЕКЛАМНІ ПОСИЛАННЯ
      Адмін-панель
       + Реєстрація
       + Відновити пароль?