Історія конфлікту Ситника і Холодницького

29.09.2018, 11:00 · Категорія: Політика  
Версія для друку

Останні кілька місяців загострилися стосунки між директором Національного антикорупційного бюро Артемом Ситником і керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким.

У березні цього року стало відомо - НАБУ і Генпрокуратура прослуховували кабінет керівника САП. "Жучки" прикріпили на акваріум біля столу прокурора. На це дав згоду генпрокурор Юрій Луценко. Холодницького звинуватили у розголошенні оперативної інформації і тиску на суд. Про це дізналися з розмов у його кабінеті.

Кажуть, керівник САП спілкувався зі свідком у справі про намагання дати хабара виконувачу обов'язків міністра охорони здоров'я Уляні Супрун. Їй обіцяли квартиру за сприяння лікарні міста Вишневе на Київщині. Холодницький нібито попередив представника компанії-забудовника про обшуки.

Також детективи зафіксували розмову антикорупційного прокурора із народним депутатом Георгієм Логвинським. На політика в НАБУ є три кримінальні справи. Йому Холодницький сказав, що контролює ситуацію і завчасно повідомить про слідчі дії.

Крім того, Холодницький ніби-то відмовився підписувати детективу НАБУ дозвіл на доступ до речей і документів тодішнього глави Нацагентства із запобігання корупції Наталії Корчак. Її підозрюють у недекларуванні машини Skoda Octavia.

Луценко і Ситник просили кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів зняти Холодницького з посади. Там визнали звинувачення обґрунтованими й винесли догану.

У вересні конфлікт між відомствами знову розгорівся.

Управління держохорони знайшло кабель для прослуховування, який прокладали до антикорупційної прокуратури з будівлі "Охмадиту". У НАБУ назвали це "фейком". Також Холодницький звинуватив спецназ бюро у побитті його водія.

Хто такі САП і НАБУ

Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро діють понад три роки. Їхнє створення було вимогою Євросоюзу у наданні безвізового режиму і Міжнародного валютного фонду.

33-річного Назара Холодницького і 39-річного Артема Ситника призначали на посади після конкурсів. Першого призначив попередник Луценка, тодішній генпрокурор Віктор Шокін. Другого — президент Петро Порошенко.

Розслідуванням корупційних злочинів займається бюро. Потім прокурори САП підтримують обвинувачення у суді.

Серед повноважень НАБУ:

- оперативно-розшукова діяльність;

- перевірка чиновників на доброчесність;

- арешт і конфіскація майна;

- отримання від банків, депозитарних, фінансових та інших установ, підприємств, організацій інформацію про операції, рахунки, вклади, фізичних та юридичних осіб;

- безперешкодно входити у приміщення органів влади;

- застосовувати вогнепальну зброю, спеціальні засоби і заходи фізичного впливу;

Підслідними бюро є президент, повноваження якого припинені, народні депутати, депутати обласних, міських рад Києва та Севастополя, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, прем'єр міністр і члени уряду, керівництво Нацбанку, члени РНБО і ЦВК, судді, чиновники категорії "А" (від голови облдержадміністрації і вище), керівники великих державних підприємств.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура є підрозділом ГПУ. Наглядає за додержанням законів під час розслідувань бюро.

У САП працюють 35 прокурорів. В НАБУ - майже 700 працівників, серед яких понад 200 детективів.

Скільки грошей витрачається з кишень українців

Цього року на діяльність антикорупційної прокуратури у державному бюджеті заклали 857 млн грн. Стільки пропонується на 2019-ий.

На антикорупційну прокуратуру цьогоріч виділили 127 млн грн. Наступного року пропонують 116 млн.

На НАБУ і САП цьогоріч виділили майже мільярд гривень

У серпні директор НАБУ отримав фактично понад 130 тис. грн зарплати. Керівник САП — понад 222 тис. грн.

Версії сторін

Назар Холодницький вважає, що прокурорів САП хочуть зробити залежними від детективів.

"Це не боротьба з корупцією. Прокурорів намагаються зробити статистами, щоб вони і підписували будь-які "хотєлки", – каже він.

Паралельно антикорупційна прокуратура відкрила справу проти директора НАБУ за фактом можливого розголошення даних розслідування. Там посилаються на заяву міністра інфраструктури Володимира Омеляна, що Ситник завчасно повідомив його про заплановані обшуки.

Поки Холодницький не збирається йти у відставку. Але запевняє: заява без підпису написана ним ще на другий день роботи.

Водночас, Артем Ситник заперечує конфлікт із САП.

"Це не конфлікт, це виконання нашої роботи. Якщо у нас є інформація щодо неправомірних дій будь-кого, ми вживаємо передбачених законом заходів і фіксуємо правопорушення", - говорить директор бюро.

Події нагнітаються, а антикорупційні органи пробують втягнути в "істерію", вважає Ситник. При цьому не називає прізвищ.

На цьому фоні успіхами хвалиться генпрокурор Юрій Луценко та називає НАБУ нездарами.

"Можу, дивлячись в очі, сказати: за 1,5 роки маємо 2200 вироків щодо корупції. Не затриманих, там більше 10 тисяч. Повернули близько 60 мільярдів. Такі самі питання я би задавав на звіті САП і НАБУ. Скільки вироків? Звичайно, їх має бути менше, бо це високопоставлена корупція, з якою важче боротися. Але за 3 роки мали би бути 20, 50, 10. Їх немає. Замість цього керівництво НАБУ обрало метод війни проти всіх, хто задає незручні запитання - НАЗК, МВС, СБУ, ГПУ, а тепер вже і САП", - заявляє Луценко.

Холодницький і Ситник виконали функцію "корисних ідіотів"

- НАБУ і САП із самого початку запрограмували на протистояння і не дієзданість. Їх створили у корупційній системі влади. В іншому випадку, вони б посадили в тюрму вище керівництво країни, - говорить колишній віце-прем'єр і голова Секретаріату президента Ющенка Олег Рибачук.

Банкова має найбільший вплив на правоохоронні органи. Із самого початку йшла дуже жорстка підкилимна боротьба за вплив на антикорупціонерів, коли на посади підбираються м'яко кажучи залежні люди.

Влада вміло роздуває его і Ситника і Холодницького, хто найкрутіший. Як у мультику про Мауглі: а ще бандерлоги вас назвали великим жовтим черв'яком.

Генпрокуратура на чолі з Луценком з одного боку об'єднує зусилля з Холодницьким проти НАБУ, а з другого - разом із детективами йде проти керівника САП. Водночас, не хочуть дати цим органам справжню незалежність.

Стара система дискредитує молоді обличчя і нові, європейські правила. Мовляв, так, ми по вуха у лайні , але подивіться навколо, хто нас критикує, чим же вони відрізняються?

Стара система дискредитує молоді обличчя. Мовляв, так, ми по вуха у лайні, але чим вони відрізняються?

Пожежа між НАБУ і САП не буде гаситися. Вступаємо у виборчий період, що ще більше дозволяє будь-якому корупціонеру вийти сухим із води. Насіров із "картатою ковдрою" піде у президенти або парламент. Будь-які спроби продовжити слідство будуть "політичним переслідуванням", він автоматично стає "жертвою". По Розенблату і Полякову система каже: ви незаконно піймали на корупції. Справу Мартиненка вдало розвалюють. І таких прикладів дуже багато.

Холодницького звинували у тому, що він попереджав потенційних "клієнтів" НАБУ — зараз до вас прийдуть гості. Інструктував, як відмазуватись. З точки зору європейської політики це нечувані речі. Яка догана?

Для Ситника чи Холодницького піти у відставку було би сильним кроком. Вони виконали функцію "корисних ідіотів".

За цим всім йде підкилимна боротьба у контролі над силовиками. Президент Порошенко за допомогою "любих друзів" Грановсього, Кононенка намагається зробити своє оточення недоторканим, а антикорупційні органи і суди - підконтрольними. Під міністром Арсеном Аваковим — поліція і Нацгварія, які не підпорядковані президенту. Є очевидна боротьба двох потужних впливів.

Українці заплатили своїм життям, щоб система мінялася. Але досі немає відчуття гідності і справедливості. Луценко вам буде "строчити" скільки справ і так далі. А коли запитаєте: "А хто сидить?", він відповість: "Це вже категорія "А", це НАБУ". Справи валяться на найвищому рівні, за це платяться великі гроші. На виході — пшик. Щоб була справжня боротьба з корупцією, треба притягати не друзів президента, а його самого. І колишніх теж, є за що.

Порошенко поставив себе однією зі сторін конфлікту

- Влада зробила НАБУ цапом-відбувайлом, який винен в усіх гріхах. Хоча помилки і нездарність дійсно є. Переключає увагу від змов з рештою органів — ГПУ, САП, поліцію, - каже політичний оглядач Леонід Швець.

- Зараз бюро "під дахом" США, стратегічних партнерів, які хочуть зробити Україну передбачуваною. Виходить, що теперішнє керівництво займає антизахідні позиції в умовах справжнього ворога — Росії. Це небезпечно.

Теперішнє керівництво займає антизахідні позиції в умовах справжнього ворога — Росії. Це небезпечно

На жаль, Ситник з Холодницьким стали ворогами назавжди. Змусити піти з посад зараз їх неможливо, на компроміс не підуть. У цій ситуації президент Петро Порошенко, як менеджер, не справляється зі своїми обов'язками. Припинити конфлікт міг би справжній авторитет, своєю думкою і позицією. Але такого центру сили немає. Тому йде війна всіх проти всіх. І Петро Олексійович поставив себе однією зі сторін цього конфлікту. Хоче тримати на гачку депутатів і решту чиновників прокурорськими і новоствореними антикорупційними органами.

Антикорупційні реформи зводяться до мінімуму. Дивляться "мєнти" і прокурори та кажуть: "Що, догралися, грантососи і грантоїди, підстилки Держдепу?". При цьому зростає зневіра у можливість побороти корупцію і побудувати ефективні державні органи. Стратегічно програє вся країна.

Історія закінчиться тим, що керівництво НАБУ і САП зміниться. Ніхто не вічний. Хочеться вірити, що здоровий глузд переможе. Поки що все йде в штопор.

Джерело: gazeta.ua | Теги: Ситник, Холодницький


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Підписатись не коментуючи
E-mail:
  Додавання коментаря:

Підписатись на коментарі по e-mail
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 


Останні новини

22:30
Летальна зброя із США прибула в Україну
22:00
Зеленський ввів санкції проти кримських "чиновників"
21:30
У Донецьку й Криму проголосимо новий Акт злуки
21:00
Німеччина відреагувала на заяву глави МВС щодо Криму
20:30
Президент Китаю міг попросити Путіна не нападати на Україну
20:00
Зустрічі лідерів "нормандської четвірки" відбудуться 26 січня
19:30
У Венедіктової оскаржують запобіжний захід Порошенку
19:00
Блінкен попередив Лаврова про наслідки вторгнення в Україну
18:00
Україна отримає зброю від країн Балтії
17:00
Закон про військовий облік жінок буде у новій редакції
16:00
Заява адмірала: Україна вимагає від Німеччини публічних спростувань
15:00
Порошенко не об'єднає опозицію - експерт
22:10
Стопроцентный способ получить кредит на карту в Украине до 10000 гривен
13:00
Сюмар закликала киян відреагувати на репресії влади проти Порошенка
12:00
Татаров взяв на контроль справу Порошенка
11:00
Угорщина може підтримати вступ України до НАТО, але за умови
10:00
Байден прояснив політику США щодо "незначного" вторгнення РФ
09:00
Зеленський очікує результату від переговорів з РФ
08:00
США запровадили санкції проти двох нардепів
07:00
Луценко оцінив перспективу справи Порошенка
00:19
Зеленський прилетів у Польщу
12:00
Поклонська не буде послом РФ у Кабо-Верде
11:00
Росія прокоментувала пропозицію запрошення до Туреччини Зеленського і Путіна
10:00
Україна може повернутись у червону зону карантину
09:00
Блінкен закликав політиків України об'єднатися
08:00
ДБР оскаржить запобіжний захід Петру Порошенку
22:00
Єрмак анонсував зустріч "нормандських" радників
20:00
Блінкен прокоментував справу проти Порошенка
18:00
Зеленський терміново звернувся до українців
15:00
Суд підтвердив законність підозри Порошенку - Венедіктова
13:00
Порошенко вигідний Зеленському - екснардеп
12:00
Єрмак знову переговорив із Салліваном
11:00
Директор ЦРУ таємно відвідав Україну
10:00
МЗС РФ заперечив евакуацію своїх дипломатів з України
09:00
Мецола пообіцяла Україні підтримку
08:00
Офіс президента шукає винних - Береза
22:00
Світові ЗМІ відреагували на ситуацію з Порошенком
20:00
У "Слузі народу" почнуться чистки
18:00
Блінкен поговорив із Кремлем
16:00
МЗС підтвердило візит Блінкена
13:00
Зеленський зустрінеться з президентом Польщі
12:00
Ярош дав Зеленському пораду
11:00
СБУ відреагувала на звинувачення Лукашенка
10:00
Німеччина підтвердила наміри надати зброю Україні
09:00
Кулеба прокоментував дії Берліна і Парижа
08:00
Хакери далі атакують сайти держорганів України
21:00
Луценко попередив Зеленського
20:00
Сенцов назвав помилкою політичне переслідування Порошенка
19:00
Порошенка подали у розшук
17:00
Порошенка звинуватили у співпраці з Росією
15:00
Порошенко заявив про об'єднання опозиції
13:00
Посол України закликав Німеччину надати зброю
11:00
Справа проти Порошенка розколює суспільство - експертна спільнота
10:00
У Кремлі не заперечили наступу на Україну
09:00
Кулеба оцінив переговори РФ та США
08:00
Венедіктова "злила" справу Татарова
23:00
Президент призначив нового посла в Литві
22:30
США та НАТО готові до продовження діалогу з Росією
22:00
Порошенко повертається в Україну завтра вранці
21:30
Франція і Німеччина хочуть стати посередниками між Росією і Україною
21:00
У РНБО припустили участь розвідки Білорусі в кібератаці
20:30
Росія не виведе повністю свої війська з Казахстану
20:00
Пєсков відповів на звинувачення в кібератаці на українські держсайти
19:30
Глава МЗС Канади відвідає Україну
19:00
Путін готує спецоперацію для вторгнення в Україну
РЕКЛАМНІ ПОСИЛАННЯ
    Адмін-панель
     + Реєстрація
     + Відновити пароль?